کاربرد رینگ لایت در عکاسی

رینگ لایت در عکاسی صنعتی

رینگ لایت چیست ؟

رینگ لایت ابزاری بسیار ساده برای نور پردازی بهینه شده در عکاسی صنعتی و یا تبلیغاتی و خصوصا پرتره میباشد. در ساخت رینگ لایت ها معمولا از تعدادی لامپ های کوچک و یا از یک لامپ فلوسنت استفاده میکنند که قطعا لامپ های یک تکه نور یک نواخت تری ایجاد میکنند. طریقه استفاده از رینگ لایت معمولا به این صورت است که سوژه در مقابل نور قرار میگیرد و دوربین هم در وسط رینگ لایت.

از رینگ لایت در چه مواردی استفاده میشود ؟

از رینگ لایت ها هم در عکاسی صنعتی استفاده میشود و هم در صنعت فیلم سازی و ساخت تیزر های تبلیغاتی. البته به طوری که سوژه نزدیک دوربین باشد مثل : عکاسی پرتره، عکاسی ماکرو، عکاسی از مواد غذایی و مد.  همچنین از حلقه نور (یا همون رینگ لایت) به عنوان ابزاری ارزان برای روشن کردن صحنه فیلم برداری در خانه و استدیو هم استفاده میشود.

عکاسان و فیلمبردار ها علاقه زیادی به رینگ لایت دارند چون علاوه بر اینکه سایه های نرم تری رو بوجود میاره نورپردازی پراکنده تری هم روی سطح مورد نظر ایجاد میکنه به همین دلیل ابزاری محبوب برای سوژه های نزدیک و پرتزه هستش. رینگ لایت میتونه با تغییر مسیر دادن نور چروک و ناهمواری های صورت رو تا حدودی خنثی کنه و درنتیجه عکاس میتونه عکس مناسبتری از چهره بگیره و این یکی از خصوصیات مهم رینگ لایت ها میباشد.
رینگ لایت از لامپ های سفید گرم ساخته شده تا نوری که ایجاد میکنه شبیه به نور های موجود در خانه باشه و همین باعث میشه که رنگ پوست رو طبیعی نشون بده. این نور ها با تمام دوربین ها سازگار هستند.

انتخاب رینگ لایت مناسب

رینگ لایت های مختلفی در بازار آنلاین و آفلاین موجود هستش اما اگر حوصله دارید میتونید یک رینگ لایت خوب برای خودتون بسازید. رینگ لایت درواقع همون لامپ مهتابی های دایره ای شکل قدیمی هستش که الان اسمش شده رینگ لایت و با قیمت های بین 1 میلیون تا 3 میلیون بفروش میرسه. البته فراموش نکنید قطعا یه فرق هایی هست که زمان اجرای کار خودتون متوجه میشید که کارایی رینگ لایت از لامپ مهتابی بیشتره (بعنوان مثال : تنظیم شدت نور، حرارت دقیق نور، نرم تر بودن نور به علت استفاده از طلق شفاف بعد از منبع نور) و اگر قراره تعداد شات بالایی با نور حلقه ای داشته باشید حتما یک رینگ لایت خوب تهیه کنید. رینگ لایت های دست ساز برای کسانی مفیده که میخوان کلا 5 تا شات بزنن و کارو تمام کنند.

سعی کنید رینگ لایت های فلاش تهیه کنید تا هم تو مصرف برق صرفه جویی کرده باشید و هم کنترل کامل سرعت شاتر رو تو دستتون داشته باشید. البته اگر برای فیلم برداری هم میخواین از رینگ لایت استفاده کنید بهتره رینگ لایت معمولی تهیه کنید.

کاربرد رینگ لایت در عکاسی

نمونه عکس پرتره نورپردازی شده با رینگ لایت

کاربرد رینگ لایت در عکاسی

رینگ لایت معمولی بهمراه پایه

طریقه استفاده

استفاده از رینگ لایت ها نیازی به داشتن تخصص خاصی نیست و با جابجا کردن نور میتونید به بهترین نتیجه دلخواه خود برسید. در هر صورت تماشای این ویدیو 13 دقیقه ای از کانال معروف Adorama خالی از لطف نیست.

0 0 رای
Article Rating
پیگیری کامنت
به من اطلاع بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments